Chuť na sladké? 6 tipov ako zdravšie maškrtiť

zdravé maškrtenie

“Veď počúvam svoje telo a to mi hovorí, že mám chuť na sladké.” Poznáte to? Ja som si toto dlhé roky hovorievala každý deň, a každý deň som si dopriala 2 horalky, liter sladenej vody, koláčik a pod.

Avšak ak chceme chudnúť, cítiť sa dobre, každý deň nie je vhodné siahať po vysoko kalorických koláčikoch z cukrárne, alebo po polotovaroch z potravín. Poďme sa pozrieť na to, ako nahradiť obyčajné cukrovinky za zdravšie varianty.

1.Ovocie

Ja používam najčastejšie rozpučený banán do koláčov, na mafiny, lievancov, jogurtov a pod. Ale určite sú dobré aj jahody, maliny, z ktorých si urobíte domáci džem tak, že si ich rozmixujete a dáte na panvicu chvíľku prevariť. Rýchle, jednoduché a zdravé. Každý deň by sme mali zjesť aspoň 1-2ks ovocia a takto si ich vieme pekne dodať do nášho jedálnička počas dňa.

2. Čakankový sirup

Toto sladidlo som si veľmi obľúbila na zahnanie mojich chutí na sladké, pretože je nízkokalorické a obsahuje vysoké % vlákniny. Chutí takmer neutrálne a je výborný na osladenie palaciniek, jogurtov a ja ho používam aj do pečenia. Nájdete ho napríklad v Lidli.

3. Flav drops

Tieto bezkalorické ochucovacie kvapky taktiež využívam, a to hlavne do pečenia. Môžete si zvoliť aj príchuť a sú bez zbytočných tukov a kalórií .

4. Horká 75% čokoláda

Tmavá alebo horká čokoláda nie je veľmi obľúbená u maškrtníkov, ale má veľa benefitov a určite zaženie chuť na sladké. Ja 75% tmavá čokoláda má niekoľko výhod oproti mliečnej čokoláde:

  • Nižší obsah cukru
  • Vyšší obsah kakaových surovín
  • Menej nasýtených tukov
  • Menej kalórií
  • Intenzívnejšia chuť

Najlepšia tmavá čokoláda je asi v Lidl. My na ňu doma nedáme dopustiť. Kuknite tu.

5. Prírodné sladidlá

Ak máme chute na sladké, prírodných sladidiel môžeme siahnuť hlavne po týchto troch náhradách, ktoré sa tiež dajú použiť do pečenia:

  • med – avšak pozor, je kalorickejší než cukor! Obsahuje radu prospešných látok, než cukor.
  • stévia- je často používaná ľuďmi trpiacimi cukrovkou. Získava sa z listov tropickej rastliny stévie sladkej. Stévia má v sebe tiež vitamíny a minerály (napríklad vitamín C, vápnik, draslík, sodík, železo a ďalšie).
  • xylitol -niekedy nazývaný brezový cukor – to preto, že sa vyrába z kôry brezy. Pridáva sa aj do žuvačiek.

6. Aloe s príchuťou mango

Ak ste zaťažený na sladené vody a ťažko sa vám pije čistá voda, ale nechcete stále piť kalorické sirupy, alebo predražené nízkokalorické nápoje, určite odporúčam Aloe nápoj s príchuťou mango (TU).

Tento jemne ochutený nápoj má nízky obsah kalórií, je plný vysokokvalitnej šťavy z aloe vera a je cielene navrhnutý tak, aby vám pomohol splniť vaše potreby hydratácie.

Bylinný nápoj z aloe obsahuje 40 % za studena lisovanej šťavy z aloe vera, ktorá sa získava z celého listu aloe. Listy aloe vera sú ručne zbierané a pripravované tak, aby vám poskytli vysoko kvalitný produkt.

Toto je iba pár mojich tipov, ako si môžete znížiť kalorický príjem. Avšak dlhodobo pociťujete nutkavé jedenie sladkého, skúste sa zamerať aj na to, čo ho môže spôsobovať (zlý spánok, vysoký kalorický deficit, zlé stravovanie, dehydratácia atď.)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *